Soudní vymáhání pohledávek za členem společenství vlastníků

Soudní vymáhání pohledávek

Otázka

Jak máme postupovat v rácmi soudního vymáhání pohledávek?

Odpověď

Soudní vymáhání pohledávek za členem společenství vlastníků

Dostává-li se člen společenství vlastníků do prodlení s platbou ať již jde o povinnost platby příspěvku na správu domu a pozemku, nebo platbě záloh na služby a žádné smírné způsoby řešení této situace nevedou k cíli (například z jednání dlužníka je zřejmé, že dluh není ochoten uhradit), mělo by společenství vlastníků přistoupit bez dalšího zbytečného prodlení k vymáhání dluhů. Vnitřním předpisem společenství vlastníků lze přitom například upravit minimální vymáhanou částku apod., právně vzato je však přípustné vymáhat jakoukoliv nízkou částku.

Před zahájením soudního řízení je nutné zaslat dlužníkovi před žalobní výzvu, a to nejméně 7 dní před podáním žaloby. Výzva musí být dlužníkovi prokazatelně zaslána na adresu pro doručování nebo na poslední známou adresu, je proto je vhodné zaslat doporučeně s dodejkou. Pokud by věřitel tuto povinnost nesplnil, nemůže po dlužníkovi v případě úspěchu ve sporu požadovat náhradu nákladů řízení, zejména náklady právního zastoupení.

Pokud jde o peněžité pohledávky, řeší se především v takzvaném rozkaz ním řízení. Věc tedy soud vyřizuje v takzvaném zkrácené rozkazním řízení, kdy vydává platební rozkaz. Pokud není věc projednávána rozkazním řízením, nebo v případě, kdy proti platebnímu rozkazů je podán odpor, případně se nepodaří platební rozkaz doručit, soud platební rozkaz zruší a věci přeřazena do meritorního projednávání (projednávání ve věci samé za účasti stran).

Jelikož je problematika v rámci dluhů SVJ velmi rozsáhlá, rozhodli jsme se pro vás připravit podrobný postup, který naleznete v jednotlivých článcích, které jsou umístěny na našem blogu zde. Váš spolehlivý správce nemovitosti.


Pomohla Vám naše odpověď?
Pokud nikoliv, klidně nás kontaktujte,
rádi Vám pomůžeme!Katalog společnosti

Zavoláme vám

Pošlete nám Váše telefonní číslo. My Vám zavoláme do 60 minut.