Trhliny na domě

Otázka

Jak řešit, pokud se objevily trhliny na domě?

Odpověď

Trhliny jsou velice častým jevem a můžeme je pozorovat v různém rozsahu prakticky na všech stavbách od starých až po novostavby. Příčin vzniku je mnoho a většinou se jedná o kombinaci několika z nich. Trhliny nejsou zpravidla vážnou záležitostí, ovšem upozorní nás na jevy, kterým je dobré porozumět. Je žádoucí pochopit jejich příčiny a být obeznámeni s možnými důsledky.

Prověření trhlin bývá poměrně profesionálním úkolem, proto se na řešení často vyhotovují odborné posudky s následným návrhem řešení v samostatném projektu. K tomu, abychom pochopili příčiny co nejlépe, je vhodné trhliny pozorovat delší dobu a zjistit, jak rychle a zda se vůbec pohybují. Nejproblematičtějších trhliny jsou na vnějším nosném zdivu. Tyto trhliny mohou být způsobeny rozdílným sedáním základů, kolísáním teplot, sednutím materiálu, vysoušením, degradací nosných konstrukci (například výztuže železového betonu).

Trhliny vznikají jako následek napětí, které překročilo mez pevnosti porušeného materiálu. Každá trhlina indikuje pohyby v konstrukci a podle četnosti, výskytu a chování trhlin můžeme posoudit, do jaké míry nás tyto závady ohrožují. Trhliny mají různou délku, tvar a okraj, podle čehož je odborník schopen odhadnout z jakých stran působí a jakého charakteru jsou síly, které tyto trhliny zapříčinily.

Rádí Vám zodpovíme vaše dotazy. Váš spolehlivý správce nemovitosti. Správa domu, správa SVJ, správa DB, Správa nemovotostí Praha a Středočeský kraj.


Pomohla Vám naše odpověď?
Pokud nikoliv, klidně nás kontaktujte,
rádi Vám pomůžeme!Katalog společnosti

Zavoláme vám

Pošlete nám Váše telefonní číslo. My Vám zavoláme do 60 minut.