Odvody z odměny funkcionářů

Odvody z odměny funkcionářů

Otázka

Jak funguje doměnování respektive zdanění odměn výboru společenství vlastníků jednotek?

Odpověď

Výplata odměny funkcionářů – fyzických osob vždy podléhá standardní mzdovým odvodům. Je tomu tak proto, že dle paragrafu 6 odst. 1 písm. C bodu 1 za ZDP jsou příjmem ze závislé činnosti vždy odměny člena orgánu právnické osoby. Pro účely za ZDP je v souladu s paragrafem 6 odst. 2 tohoto zákona tedy funkcionář zaměstnancem a společenství vlastníků zaměstnavatelem. Tyto odměny jsou pak vždy předmětem standardní daně zálohy ze závislé činnosti, kterou společenství vlastníků odvádí na účet finančního úřadu střed číslem 713, a to zpravidla do 20. dne měsíce, kterém byla tato dan sražená.

Na to pak navazují ustanovení paragrafu 5 odstavce a a § 6 zákona o veřejném zdravotním pojištění, dle kterého jsou plátci zdravotního pojištění jak zaměstnanec definovaný za ZDP, tak zaměstnavatel definovaný za ZDP za oba pako souladu s paragrafem 5 zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění odvádí pojištění zaměstnavatel

Ostatní formy odměňování funkcionářů – fyzických osob:

  • fakturace funkcionářů,
  • odměna výboru či předsedy je realizována formou nižších příspěvku do fondu
  • oprav, paušalizace výdajů.

V dalším díle bychom si ukázali jednotlivé rozdíly ve vyplácení odměn.

Rádí Vám zodpovíme vaše dotazy. Váš spolehlivý správce nemovitosti. Správa domu, správa SVJ, správa DB, Správa nemovotostí Praha a Středočeský kraj.


Pomohla Vám naše odpověď?
Pokud nikoliv, klidně nás kontaktujte,
rádi Vám pomůžeme!Katalog společnosti

Zavoláme vám

Pošlete nám Váše telefonní číslo. My Vám zavoláme do 60 minut.