Přerušení dodávek energií dlužníkovi

Přerušení dodávek energií dlužníkovi

Otázka

Může výbor rozhodnout o přerušení dodávek energií dlužníkovi?

Odpověď

Přerušení dodávek energií dlužníkovi

Pokud vlastník jednotky dlouhodobě nehradí dodávky tepla, vody aj., které mu dodává společenství vlastníků, společenství často zvažuje možnost neplatiči dodávky přerušit, jelikož společenství vlastníků vzniká další škoda. V praxi proti sobě tak stojí dva principy – povinnost společenství zajistit vlastníkovi jednotky ze společných rozvodu dodávku tepla, vody aj. a na druhou stranu právně chráněny zájem společenství vlastníků minimalizovat škody, které mu dalšími dodávkami neplatiči vznikají.

Je třeba zdůraznit, že soudní praxe nejasnost oprávněnosti či neoprávněnosti takového postupu ze strany společnosti vlastníků doposud jednoznačně neodstranila. Dosavadní judikatura týkající se zastavení dodávek pitné vody neplatič co. – nájemcům, není v situaci, kdy dlužník je vlastníkem jednotky, použitelná. Ani současné době tak nás jednoznačně určitě, zda je za popsané situace společenství vlastníků oprávněna dodávky vody, tepla aj. zastavit.

Pokud by společenství vlastníků nicméně k tomuto nestandardnímu kroku přistoupilo, je nutné dodržet podmínky, které pro odpojení dodávek stanoví předpisy společenství vlastníků, zejména jeho stanovy. Z hlediska ochrany statutárního orgánu společenství vlastníků je proto vhodné přijmout na úrovni společenství vlastníků ideálně formou rozhodnutí shromáždění vnitřní předpis společenství vlastníků, který by právo, či dokonce povinnost statutárního orgánu společenství vlastníků, jedna shora popsaný způsobem případě existence dluhu, uložil.

Jelikož je problematika v rámci dluhů SVJ velmi rozsáhlá, rozhodli jsme se pro vás připravit podrobný postup, který naleznete v jednotlivých článcích, které jsou umístěny na našem blogu zde. Váš spolehlivý správce nemovitosti.


Pomohla Vám naše odpověď?
Pokud nikoliv, klidně nás kontaktujte,
rádi Vám pomůžeme!Katalog společnosti

Zavoláme vám

Pošlete nám Váše telefonní číslo. My Vám zavoláme do 60 minut.