Úvěr v rámci Společenství vlastníků

Úvěr v rámci SVJ

Otázka

Jaké jsou účetní operace v rámci úvěru pro SVJ?

Odpověď

Úvěr v rámci Společenství vlastníků

Není neobvyklá situace, kdy je nutné vynaložit finančně náročnější náklady na správu domu a pozemku. Pokud společenství vlastníků nemá k dispozici potřebné finanční prostředky a ty to nemůže získat jejich okamžitým složením ze strany vlastníků, může zažádat o úvěr. Zdrojem finančních prostředků nutných ke splacení tohoto úvěru jsou pak zejména příspěvky jednotlivých vlastníků na správu domu a pozemku. Splacení tohoto úvěru společenství vlastníků pak ti to vlastníci nesou zpravidla dle toho samého klíče, dle kterého nejsou samotný náklad na správu domu a pozemku, na jehož úhradu si toto společenství vzal úvěr, obvykle dle podílu na společných částech.

Účetní zachycení úvěrových operací je pak obvykle následující:
společenství vlastníků je příslušnou finanční instituci otevřený úvěrový účet, z něhož je následně poskytnout úvěr zpravidla přímo úhradou příslušného dokladů – úvěrový závazek je v účetnictví společenství vlastníků zachycen obvykle prostřednictvím účtu 951 – dlouhodobé úvěry. Společenství vlastníků zároveň předepíše jednotlivým vlastníkům mimořádné zálohy na správu domu, které budou zdrojem financování splátek úvěru a které jednotlivý vlastníci splácejí tomuto společenství po dobu splácení úvěru příslušné finanční instituci. Zpátky těchto záloh jednotlivými vlastníky musí být dostatečné výši, aby odpovídaly splátka úvěru, aby se tak toto společenství nedostal do finančních problémů spojených s hotovostní nedostatečností.

Občas se stane, že některých vlastníků chce jednorázově uhradit společenství svůj podíl na dlouho tohoto společenství z titulu smlouvy o úvěru. Obecně tomu jistě nic nebrání, nicméně je nutno si uvědomit, že se tím daní vlastník sice zbaví povinnosti dále na úhradu tohoto úvěru přispívat, nicméně se tím však nějak neomezí jeho zákonné ručení dané paragrafem 1194 odstavce 2 OZ.

Rádí Vám zodpovíme vaše dotazy. Váš spolehlivý správce nemovitosti. Správa domu, správa SVJ, správa DB, Správa nemovotostí Praha a Středočeský kraj.


Pomohla Vám naše odpověď?
Pokud nikoliv, klidně nás kontaktujte,
rádi Vám pomůžeme!Katalog společnosti

Zavoláme vám

Pošlete nám Váše telefonní číslo. My Vám zavoláme do 60 minut.