Spotřeba tepla - limity

Otázka:

Chtěla jsem se zeptat na nový zákon o spotřebě tepla. Je nějaký nový zákon o spotřebě tepla, dle kterého od 1.1.2016 platí, že protopí-li se přes limit určitých jednotek, cena za teplo se zdvojnásobí?

Odpověď

Ano, možné zvýšení úhrad za teplo k vytápění na dvojnásobek oproti dřívější praxi je od 1.1.2016 realitou. Stanovení zvýšené úhrady vychází ze změny zákona o službách č. 67/2013 Sb. v roce 2015 (novela zákona č. 104/2015 Sb.) a z vydání vyhlášky č. 269/2015 Sb. k tomuto zákonu. Maximální hodnota stanovené úhrady je podle těchto předpisů určena dvojnásobkem průměrného nákladu na teplo na 1 m2 podlahové plochy (v Kč/m2). Tomuto kritériu se musí podřídit i případná měření či indikace úrovně vytápění v bytě. V praxi to znamená, že bez ohledu na zjištění příslušných pomůcek, které přesahují měřenými nebo indikovanými jednotkami při výpočtu úhrad tuto horní mez, je povinností rozúčtovatele stanovit úhradu náhradní hodnotou na úrovni této horní meze. V porovnání s dřívější možnou variantou stanovit velikost individuální úhrady podle velikosti vytápěného bytu jde v nové právní úpravě právě o možné navýšení dřívější předepsané hodnoty k úhradě až na dvojnásobek. V právní úpravě platné do konce roku 2015 byl příjemce služby vytápění chráněn maximálním zvýšením oproti průměru o 40 %, od 1.1.2016 je tento limit posunut na rozdíl o 100 %. Nově jsou rovněž změnou pravidel konfrontováni ti, kteří tzv. s teplem šetří nebo mají výhodně orientovaný byt a výše úhrady za jejich hospodaření teplem nebyla zpravidla nijak omezena úhradou pod průměrem zúčtovací jednotky (pokud místní ujednání nestanovilo vlastní nejnižší úhradu). Nyní je stanoven limit nejnižšího předpisu úhrady za teplo k vytápění na úrovni nejméně 0,8 průměru nákladu na teplo v domě (v Kč/m2).

Rádí Vám zodpovíme vaše dotazy. Váš spolehlivý správce nemovitosti. Správa domu, správa SVJ, správa DB, Správa nemovotostí Praha a Středočeský kraj.


Pomohla Vám naše odpověď?
Pokud nikoliv, klidně nás kontaktujte,
rádi Vám pomůžeme!Katalog společnosti

Zavoláme vám

Pošlete nám Váše telefonní číslo. My Vám zavoláme do 60 minut.